Print

Kokosmojito

Kokosmojito

5 Stars 4 Stars 3 Stars 2 Stars 1 Star

No reviews

Snövit, vacker kokosmojito i julens färger som dekoreras med röda granatäpplekärnor och gröna myntakvistar. Fantastiskt god juldrink!

Ingredienser

Skala

Sockerlag:

  • 0,75 dl strösocker
  • 0,75 dl vatten
  • ett litet knippe mynta

Kokosmojito:

  • 1 dl sockerlag
  • 0,5 dl färskpressad lime
  • Ett knippe mynta
  • 1 dl ljus rom
  • 1 dl kokosmjölk light (ca 8% fetthalt)
  • ca 1,5-2 dl sodavatten/mineralvatten

Till garnering:

  • två kvistar mynta
  • ca 1-2 msk färska granatäpplekärnor

Instruktioner

Börja med att koka upp sockerlagen i en liten kastrull. Ta den från värmen när den börjar koka och släng ner ett litet knippe mynta som får dra däri medan sockerlagen svalnar. (Minst tio minuter i alla fall om du har bråttom.)

Plocka fram garneringen – någon kvist mynta till varje drink och några granatäpplekärnor. Akta så du inte får fläckar på kläderna bara när du går loss på granatäpplet. Skölj gärna granatäpplekärnorna så att de inte ’”blöder” röd färg på den vita drinken sen.

Fiska upp och släng myntan från sockerlagen, och häll sedan sockerlagen i en hög, långsmal bunke. (Eller något annat som du känner dig trygg att köra med en stavmixer i om en stund).

Tillsätt 0,5 dl pressad lime, lite färsk mynta, 1 dl ljus rom och 1 dl kokosmjölk. Muddla med en drinkmuddlare (eller skaftet på en träslev) så att den färska myntan får sig en omgång och sätter smak på resten. Sila bort myntan med hjälp av en vanlig hushållssil. (Du behöver en bunke till för det. Det blir lite disk, men drinken är värd det! Om myntan är enkel att bara fiska upp och slänga kan du göra det istället.) 

Häll tillbaka drinkbasen i den höga bunken igen, och mixa med stavmixer. Häll ner innehållet i en shaker och släpp ner ett par isbitar. Skaka lite så drinken kyls, och häll sedan upp den i två glas. Toppa varje glas med sodavatten efter smak och tycke. Garnera drinkarna med färsk mynta och lite kärnor från granatäpple och servera med sugrör.