Tequila och lime gör den här mexikanska drinkklassikern riktigt frisk och läskande! En av de allra godaste drinkarna som finns!
Författare:Helena
Förberedelsetid:10 min
Tillagningstid:5 min
Total tid:15 min
Antal portioner:21x
Ingredienser
Skala
8 cl sockerlag
12 cl pressad limejuice
2 cl pressad citronjuice
6 cl tequila
4 cl triple sec
isbitar
———-
Dekoration:
ca 1 msk flingsalt, lätt mortlat
Instruktioner
Börja med att koka upp lika delar socker och vatten till sockerlagen i en kastrull och låt svalna. Gör du två drinkar klarar du dig på 1 dl socker + 1 dl vatten, men när du ändå är igång – koka gärna mer och spar i en flaska i kylen, sockerlag står sig i flera veckor!
Medan sockerlagen svalnar något, förbered glasen genom doppa glasens kanter först i sockerlag och sedan i salt. Jag brukar mortla flingsaltet lite först så att flingorna inte är för stora.
Mät upp och häll sockerlag i en drinkshaker. Pressa och mät upp lime och citron, och tillsätt i shakern.
Mät upp och häll ner tequila och triple sec.
Släpp ner några isbitar i shakern och skaka samman alltihop så att drinken blir riktigt kall. Sila ner i glas och servera.