Frukostpannacotta med vanilj och kanelstekta äpplen

Härom helgen åkte Olof och jag ut till sommarstugan och hade en riktigt mysig hösthelg. Vi gick promenader, lagade god mat, satt i de slitna gamla skinnfåtöljerna och läste böcker och bara tog det lugnt. Jag brukar tycka att det allra bästa med att sova någon annanstans, som på sommarstugan till exempel, är frukosten morgonen därpå, då man sitter ner en bra stund, hinner med flera koppar finkaffe och kan sitta länge och läsa en tidning eller bok. Och då får frukosten gärna vara något extra! Den här gången fick det bli en frukostpannacotta på turkisk yoghurt och vaniljstång, med en topping av kanelstekta äpplen.
Skriv utFrukostpannacotta med vaniljstång och kanelstekta äpplen
Pannacotta till frukost? Javisst! Gör man den på turkisk yoghurt och serverar den med kanelstekta äpplen känns det helt legitimt.
- Total tid: 10 min + tid i kyl
- Antal portioner: 4
Ingredienser
Instruktioner
Lägg gelatinbladet i en skål med kallt vatten. Häll turkisk yoghurt, mjölk och socker i en kastrull, och skrapa ur fröna ur en vaniljstång och blanda med yoghurtröran. Värm den sakta på medelvärme, och ta den från värmen precis innan du skulle gissa på att den tänkt börja koka. Rör ner gelatinbladet, och häll sedan upp pannacottan i portionsformar. Låt stå minst 4 timmar i kylen, gärna över en natt. När det är dags för servering, skär ett äpple i tärningar och stek tillsammans med en liten klick smör och pudrad kanel. Stek på medelvärme i 5-10 min, tills äpplena mjuknat lite men ändå har kvar sitt tuggmotstånd. Garnera varje pannacotta med stekta äppelbitar, och servera genast.
Bally satt på första parkett och spanade ut genom fönsterrutan på allt som hände utanför. Hägern som landade på trädgården var lyckligt ovetandes om den gruffande och småmorrande lilla chihuahuamixen som satt i tryggt förvar på andra sidan rutan och bröstade upp sig.
Fusksuris! Så klart. Och ägg. Jag älskar ägg.
åh, Vad mysig! och ser så gott ut pannacotta. jag blev sugen, kommer göra den imorgon. tack för tipsen!
kram
Vilken lyxfrukost! Inte varje dag man äter pannacotta till frukost!
Vilken underbar frukost den slår nog till och med Saltis i Ystad. Det vill inte säga lite 😉
Kram
åååhh, mums!! Det måste jag laga till mannens födelsedag i december! (men först måste det förhandsmakas av mig såklart ;-))
Vilken frukost, pannacotta och ägg. Kan inte bli mycket bättre. Hade jag fått välja en sak att äta resten av mitt liv, så hade det varit äggamacka med kaviar eller Hellmanns majonäs. På senare tid har faktiskt Hellmanns tagit över ledningen över Kalles. Men det är ett close call, så to speak.
Kram på dig!
Vilken rolig idé att göra en frukostpannacotta!! Den får jag prova göra någon gång!!
Inte fel det inte, med pannacotta till frukost. Det hade jag kunnat äta varje dag!!!
Hålle rhelt med dig, det är dom där mornarna man känner att wow jag kan sitta här och äta frukost i timtal om jag vill…så himla mysigt!!!!!!
Hejena!
Jag har följt din blogg ett tag nu men är dålig på att kommentera….
Men nu har jag beundrat er lille fyrfoting och förundras över likheterna med vår lilla juvel.
Skulle vilja veta vadet är för ras/raser i er??
Vår är en korsning mellan chihuahua, papillon och shih tzu, men shihuahuan överväger det är endast benen som är shih tzu. Jag kan skicka bild på henne om du vill se, meddela mig bara så skickar jag till din mail.
Tack för en underhållande och matnyttig blogg. Maritha
Tack för fina kommentarer!
Maritha – Bally är också en blandning av papillon, chihuahua och shih-tzu! Jag känner ingen annan som har en sådan blandning, men det var 6 valpar i Ballys kull. Det vore jättekul om du ville maila en bild på din lilla vovve till mig på h.sjogren@gmail.com! 🙂
Pannacotta till frukost….att jag inte tänkt på det förut…
Kempeflott blogg du har:) Klem fra ny leser!
Frukostpannacotta – det låter nästan lite för bra för att vara sant…. Måste testa själv.
Hej och tack för fina recept och massa inspiration! Din blogg är verkligen superfin! Testade det här receptet men tyvärr blev den grynig och inte lika fast som jag önskat. Kanske blev den för varm och kanske ska jag ta 2 gelantinblad. Vad tror du? För testa igen ska jag göra 🙂 //Loppan som i http://www.loppanfixar.wordpress.com
Hej Loppan! Tack för din kommentar! Vad skumt med frukostpannacottan, min blev inte grynig när jag gjorde den. Men testa med två gelatinblad, det borde också funka fint. Och ta av den från värmen när den är så varm att du tror att gelatinbladen kan smälta i den, för den får inte koka, det lär göra den grynig. Lycka till nästa gång! Kram!