Baconlindade kycklingspett med lönnsirap

Något av det vi grillar allra oftast här hemma är dessa kycklingspett med lönnsirap.
De är SÅ goda; smakbrytningen man får av sötman i lönnsirapen mot sältan i baconet är helt fantastisk! Dessutom blir grillspetten otroligt saftiga av att vara inlindade i bacon!
Precis före servering pressar man lite citron eller lime över spetten och strör på lite chiliflakes (om man gillar lite hetta).
Ingredienser
Som synes är det inte så värst mycket man behöver för att göra de här grillspetten, men varje ingrediens bidrar med sitt; saftighet, sälta, sötma, syra och hetta.
Spetten är hur enkla som helst att göra – bara skär kycklingbröstfilé i mindre bitar, trä dem på spett och linda bacon runt!
Det här kan man göra flera timmar i förväg och förvara de ogrillade spetten i kylen tills det är dags att grilla dem.
Tips! Glöm inte att spara lite tom yta ute vid kanterna på varje spett, så att du inte bränner dig när du vänder på dem.
Tillbehör till grillade kycklingspett
Till de grillade kycklingspetten brukar vi servera en enkel, kall grillsås baserad på crème fraiche och citron, med lite lönnsirap i för att plocka upp smakerna från grillspetten, receptet på den kommer lite längre ner här.
Vill du hellre servera kall grillsås med fetaost och örter passar det också jättebra till!

Servera grillspetten med färskpotatis eller krämig potatissallad med äpple, dijonsenap och bostongurka.
Potatisgratäng i portionsform på grillen är ett gott och roligt tillbehör att ha till kycklingspetten, och precis som spetten går de bra att förbereda i förväg fram tills det är dags att grilla dem, och väl på grillen tar de cirka en halvtimme. (Kycklingspetten tar cirka 20 minuter på grillen.)
Mina barn vill alltid ha grillad majs till varje grillmiddag också. Ibland festar vi till det och gör grillad majs med parmesansmör, det går alltid hem!
Fler goda grillrecept
Letar du efter fler idéer till grillkvällen? Här hittar du en samling där jag valt ut mina 15 bästa grillrecept med allt från spett och grillsåser till goda tillbehör!
PrintBaconlindade kycklingspett med lönnsirap
Saftiga grillspett där den söta lönnsirapen ger en ljuvlig smakbrytning mot sältan i baconet. Ett grillrecept som alltid går hem!
- Föreberedelsetid: 25 min
- Tillagningstid: 20 min
- Total tid: 45 min
- Antal portioner: 4 1x
Ingredienser
- 4 st kycklingbröstfiléer
- 2 pkt bacon
- Ca 0.5 dl lönnsirap
- Chiliflakes
- 1 citron – saften
———-
- Grillspett
- Färskpotatis till servering
Kall grillsås med citron:
- 4 dl crème fraiche
- 1 citron – finrivet skal
- 1 vitlöksklyfta
- 1 msk lönnsirap
- Salt och peppar
Instruktioner
Börja med grillsåsen, och mät upp 4 dl crème fraiche i en bunke. Tvätta citronen, finriv skalet av den och tillsätt det. Pressa ner en vitlöksklyfta, och smaka av med lönnsirap och salt och peppar. (Har du tillgång till färska örtkryddor är det också gott att ha i, men inte nödvändigt.) Låt såsen stå till sig i kylen till servering.
Sätt igång ett potatiskok, och ägna dig sedan åt kycklingen: skär kycklingbröstfiléerna i ganska stora tärningar och trä upp dem på spett. Sikta på att fördela bitarna på 8 spett, och linda 1-2 baconskivor runt varje spett.
Mät upp 0.5 dl lönnsirap i en skål, och pensla kycklingspetten med lönnsirapen med en värmetålig pensel medan du grillar spetten. (Vid brist på pensel kan man hälla lönnsirap över spetten i en tunn stråle när man grillar, men häll försiktigt i så fall.) Strö över chiliflakes efter smak och tycke.
Servera kycklingspetten med kokt potatis och grillsås. Pressa några droppar citronsaft över spetten det sista du gör före servering.
Ett annat recept på grillspett vi lagar minst lika ofta här hemma är dessa grillade lövbiffsspett i asiatisk marinad. De är fantastiskt saftiga och goda, och eftersom lövbiff är ett så tunt kött så går de jättefort att grilla!
Jag vill också slå ett slag för dessa saftiga grillspett på fläskkarré i asiatisk marinad! Smakerna skiljer sig ganska mycket från lövbiffsspetten, och de här karréspetten serveras med en frisk myntasås.
I min kategori Grillat hittar du fler enkla och goda grillrecept!







Åh, vad gott det låter! Håller med om att kyckling lätt blir torrt på grillen, så vi brukar undvika det, men det här verkar värt att prova!
Jag lovar att det är värt att prova! För jag är precis som du, tycker att kyckling blir jättetorrt annars.
Igår var det dags att prova de här spetten och de blev riktig saftiga! Tack för tipset!
De där såg verkligen inte fel ut 🙂
Hoho, det är hur rätt som helst! 🙂
Great minds think alike 🙂 Jag skapade en liknande sås i höstas – med färsk rosmarin istället för vitlök: http://www.mejpel.se/recipe/mejpel-lonnsiraps-och-citronsas
Kommer att prova din marinad/glaze. Aldrig testad med både salami och bacon. Kan inte vara annat än gott!
Jag länkar gärna hit på Mejpels Facebooksida om jag får. Tror att det finns en del Mejpellönnsirapälskare som gärna provat detta.
Trevlig sommar!
/Fred
Hej Fred! Absolut, det är bara att länka på! 🙂 Jag har spanat in ditt recept på sås, och tror bestämt att jag ska testa att ha i rosmarin nästa gång. Kan tänka mig att det nog blir jättegott till lammfärsburgare, bland annat. 🙂
… och jag kommer att lägga till vitlök nästa gång 🙂
Kan tänka mig att det blir tokgott med lönnsirapen! Efter att ha sett avsnittet av Niklas Mat där han besöker en restaurang i Canada med lönnsirap i varje rätt så kan jag tänka mig att det passar till mycket. 🙂
Kram
Gud ja, det avsnittet såg jag också. Den där snubben var ju helt tokig i lönnsirap! 🙂
Holey mother, som din magge har vuxit!!! Underbart:) Ja, inte för att den syns här inte, men vi såg den ju i förra inlägget.
Lönnsirap har vi haft i marinader några gånger och det blir verkligen hur bra som helst och det ger ju en fin färg dessutom. Att man sen har sirap att skvätta på helgfrukostens plättar är ju en synnerligen trevlig bonus:)
Vi gjorde kycklingspett som vi serverade kalla på vår asiatiska buffé vi hade förra helgen, dom blev väldigt uppskattade och var så smidigt att fixa till.
Och så klart står Ölandsbesök på reselistan, vi har ju vänner där också som vi vill hälsa på. En av dom heter Bally och honom vill vi ju verkligen träffa:)
Kramar på er alla!
Fy fasiken vad det låter gott!
Detta kommer jag testa ikväll! Men jag bor i lägenhet utan tillgång till grill, går det lika bra att steka i gjutjärnspanna tro? eller ugnen kanske är bättre?
Hej Sara, vad kul! Jag tror att båda sätten går finfint! Men om jag skulle steka dem i stekpanna skulle jag nog försteka kycklingbitarna lite utan baconen först, för den kanske hinner bli lite för stekt under den tiden det tar att få kycklingen genomkörd, annars. Lycka till! 🙂
Det blev jättegott! Men tyvärr fick vi offra en del av baconet till grillguden…. Det fastnade i gallret och lindade liksom upp sig. Nästa gång testar vi att pensla spetten med lite olja innan vi lägger dem på grillen!
Nej men rackarns! Kanske bör lägga till i receptet då att man bör pensla med olja. Ska testa igen här hemma en gång.
De här grillspetten har blivit en klassiker som vi gör varje sommar!
Det blir väldigt gott med lönnsirapen på. Vi brukar strö över lite extra chiliflakes också. De brukar gå åt snabbt så vi gör många!
Så roligt att höra att ni gillar dem så mycket! 😍 De är megapoppis här hemma också, till och med våra kräsna barn gillar dem!