Andra Mat på resor

Längs med Seine

Längs med floden Seine finns det fullt av uppfällbara skjul där det säljs konst med gammal fransk genuin känsla….

…och fina, halvt antika böcker.

Även kylskåpsmagneterna har hittat dit, men för att platsa in i utbudet ser de ändå till att hålla stilen.

Precis vid Seine ligger landmärket Notre Dame, som ser ut att ha fått sig en rejäl uppfräschning i fasaden sedan jag var där sist. Den här gången såg kyrkan flera nyanser ljusare ut. Ifall ni antecknar.

Jag är en tvättäkta turist och sitter och fotograferar med mobilen! Skönt att vila fötterna lite, också.

På en av broarna över floden hängde fullt av hänglås, ofta med namnen på det kärlekspar som satt dit dem.

När det började regna hade vi turen att få ett ledigt fönsterbord på ett café precis vid floden. De hade något så trevligt som en fikameny. Vi valde alternativet där man fick lyxigt té tillsammans med tre små miniatyrdesserter; chokladmousse, tiramisú och mandelkaka.

28 april, 2012

6 kommentarer

  1. Kul med alla hänglåsen. Notre Dame är både vacker och imponerande stor. Konsten längst med Seine var jättefin. Vilka underbara dagar du fått i Paris. 🙂

Svara

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Följ @baraenkakatill på Instagram för ännu mer matinspiration

Följ Bara en kaka till på Facebook för ännu mer matinspiration

Följ @baraenkakatill på Instagram för ännu mer matinspiration

Följ Bara en kaka till på Facebook för ännu mer matinspiration